مجتمع امام علی (ع) ارومیه روز دوشنبه مورخ 2/12/95  میزبان بیش از 600 نفر از مدعوین یادواره شهدای غواص آذربایجان‌غربی بود که برای نخستین بار به همت دانشگاه فنی و حرفه ای شهید قاضی طباطبایی ارومیه برگزار شد.
این مراسم با غبار روبی ، نثار فاتحه و اهدای شاخه گل به مزار شهدای غواص شهر ارومیه و شهدای 8 سال دفاع مقدس راس ساعت 30/9 دقیقه آغاز شد.
دکتر یعقوب پوراسد رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای ضمن تسلیت ایام فاطمیه و تسلیت به خانواده های شهدای غواص حاضر در مراسم با اشاره به دلایل برگزاری این یادواره، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب چندی پیش در دیدار با روسای دانشگاه‌های کشور تاکید ویژه‌ای بر انجام کارهای فرهنگی در دانشگاه‌ها داشتند.
وی افزود: دانشگاه فنی حرفه‌ای شهید قاضی طباطبائی ارومیه در راستای پیاده‌سازی منویات فرهنگی مقام معظم رهبری برگزاری رویدادهای فرهنگی با اولویت برنامه‌های ارزشی و تکریم شهدا و خانواده‌های معظم آنان را در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: استان آذربایجان غربی 13 شهید آموزش دیده به عنوان غواص دارد که 6 تن از این شهدا اهل ماکو، 5 نفر از اهالی شهرستان سلماس و 2 نفرشان از شهروندان ارومیه بوده‌اند.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام‌جمعه ارومیه در این مراسم با تشریح جایگاه رفیع شهدای انقلاب‌اسلامی گفت: خانواده شهدا به‌عنوان یادگاران رزمندگان شهید دوران دفاع‌مقدس برای ایران‌اسلامی غنیمت و برکت بزرگی به حساب می‌آیند
وی افزود: شهادت در راه دین و میهن به‌اندازه‌ای والا است که تمام ائمه(ع) و بزرگان دینی این آرزو را داشته و خود را در این مسیر قرار داده بودند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی قریشی با بیان اینکه تمام دارایی امروز ایران‌اسلامیی مرهون خون شهدا است، گفت: دشمن به دنبال شکستن ایمان و هجوم همه جانبه علیه ارزش‌های اسلام است اما این اقدامات تنها موجب افزایش استقامت مومنان در برابر زیاده‌خواهی‌ها و نیز جانفشانی رزمندگان خواهد شد.
وی اضافه کرد: شهادت غواصان و رزمندگان نوجوان و جوان در دوران دفاع‌مقدس و انقلاب در ایران‌اسلامی نشانه‌ای از همین استقامت و وابسته‌نبودن به دشمنان است.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی، در پایان تاکید کرد: باید قدر پیشکسوتان جهاد و شهادت را بدانیم و این روحیه باید حفظ شده و در جامعه ترویج شود.

سردار شریعتی از یادگاران دوران دفاع‌مقدس و فرمانده اسبق لشکر 31 عاشورا هم در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از حضور در میان مردم غیور و دلاور آذربایجان‌غربی گفت: این استان در تمام عرصه‌ها چه محیط‌های داخلی و چه مرزهای بین‌المللی موفق بوده و همیشه در راستای دفاع از کیان میهن‌اسلامی تلاش کرده است.
وی با بیان این نکته که یادواره شهدا حافظ اصلی آرمان‌های شهدا در جامعه است، بیان داشت: پیش قدم‌شدن دانشگاه‌ها در برگزاری یادواره‌های شهدا نقطه عطفی است که خوشبختانه امروز شاهد این امر در ارومیه هستیم و امیدواریم همه‌گیر شود.
سردارشریعتی، امنیت موجود در کشور و استان‌های مرزی را به برکت خون شهدا دانست و گفت: این امنیت مرهون جانفشانی‌ها و از خود گذشتگی‌های نیروهایی است که در دوران مختلف دفاع‌مقدس و انقلاب‌اسلامی حضور داشتند و امروز به‌عنوان نقطه روشن در تاریخ ایران‌اسلامی شناخته می‌شوند.
در این یادواره از فیلم مستند 21 قسمتی شهدای غواص با عنوان سکوت آب و خاک که با مساعدت استاندار آذربایجان غربی تهیه شده بود رونمایی شد. از دیگر برنامه های این مراسم نامگذاری  یکی از خیابان‌های جدیدالاحداث ارومیه به نام شهدای غواص و علاوه بر آن یک استخر که متعلق به اداره کل کار و رفاه اجتماعی و نیز یک مجموعه ورزشی در داخل دانشگاه فنی حرفه‌ای قاضی طباطبائی ارومیه به نام شهدای غواص نامگذاری شد.
در ادامه این مراسم از خانواده‌های 17 شهید غواص آذربایجان‌غربی با حضور مسئولان لشکری و کشوری تجلیل به عمل آمد.
گفتنی است، در این مراسم لوح تقدیر و شال مخصوص متبرک شده در حرمین عسکرین برای تشکر از زحمات مسئولان استان آذربایجان‌غربی در تجمع بزرگ اربعین حسینی تدارک دیده‌شده‌بود، از طرف سردار شریعتی به استاندار آذربایجان‌ غربی و نماینده ولی فقیه در استان و رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای شهید قاضی طباطبایی اعطا شد.